zasponsoruj

W 2019 roku ubiegaliśmy się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dotację na zakup wózka widłowego. Za otrzymane środki kupiliśmy wózek elektryczny. Poniżej prezentujemy nasz nowy nabytek.

nfosigw

Zapraszamy do wysłuchania audycji z Prezesem Banku Żywności w Opolu, P. Janem Burniak.

http://doxa.fm/audycja/jan-burniak/

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami dotyczącymi pracy Banku Żywności oraz Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

Kurier opolskihttps://opole.tvp.pl/46311667/22-stycznia-2020

Opolskie o porankuhttps://opole.tvp.pl/46313953/opolskie-o-poranku-23-stycznia-2020

Eko-misja - https://psplosiow.opole.pl/

 

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, 23. już edycja Świątecznej Zbiórki Żywności! Przez 2 dni, od piątku 29.11 do soboty 30.11 w kilkuset sklepach w całej Polsce będzie można wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W akcji jak zawsze bierze udział także Bank Żywności w Opolu. W Polsce według aktualnych danych około 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. To właśnie dla nic organizowana jest co roku Świąteczna Zbiórka Żywności. Ta inicjatywa to dopełnienie codziennej pracy Banków Żywności, które każdego dnia ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym. Ratowane w ten sposób produkty to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Banki zbierają brakujące produkty podczas zbiórek aby zapewnić osobom potrzebującym pełnowartościowe posiłki. W zeszłym roku w okresie Bożego Narodzenia w ten sposób udało się zgromadzić aż 740 ton żywności. – To naprawdę wyjątkowe 2 dni, kiedy zachęcamy do zrobienia większych zakupów – z myślą o innych. Wystarczy sięgnąć po choćby jeden dodatkowy produkt, żeby sprawić, by w tym wyjątkowym,
świątecznym czasie, nikt nie był głodny. – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności. Aby dołączyć do charytatywnej zbiórki wystarczy przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach. Rekomendowane produkty to te z długim terminem przydatności. Najbardziej
wartościowymi będą: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze, które szczególnie ucieszą najmłodszych. To nie koniec świątecznych działań Banków Żywności. W dniu zbiórki rusza także kampania
„Stoliczku, nakryj się! Głód to nie bajka”, której celem jest zebranie środków na transport żywności do organizacji charytatywnych.
–Rosnące ubóstwo rodzi coraz większe potrzeby żywnościowe, a te z kolei – wyższe koszty transportu, który są coraz droższy również ze względu na rosnące ceny paliwa. Dodatkowo szacujemy, że liczbat ransportów zdecydowanie zwiększy się w przyszłym roku, wraz z wejściem w życie Ustawy o
przeciwdziałaniu marnowania żywności. – dodaje Dorota Jezierska. W akcję zaangażowała się już m.in. internetowa grupa Tuba Smaku – Pascal Brodnicki, Agnieszka Mielczarek, Sugarlady, UMAMI i Posmakuj Polski na swoich kanałach na youtubie promują ideę

Banków Żywności i zachęcają do finansowego wsparcia akcji. Wpłat można dokonywać na https://bankizywnosci.pl/przekaz-darowizne/ lub bezpośrednio do puszek w wybranych sklepach podczas świątecznej zbiórki. Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2019 roku i weźmie w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy. Akcją objęte jest ponad 3,3 tys. sklepów w
niemal 550 miejscowościach. W Opole, Grodków, Prószków, Głubczyce, Strzelce Opolskie, Zawadzkie, Namysłów, Zieleniec, Brzeg, Olesno, Nysa, Głuchołazy do zbiórki przyłączyły się m.in. EMMA Malinka, Biedronka, Tesco, Lidl, sklep”Centro”, Intermarche, PoloMarket, Netto, Stokrotka, Kaufland, Sedal, Delikatesy, Społem, Auchan. Pełna lista sklepów dostępna na stronie www.bankizywnosci.pl/

 

W dniu 10 października 2019r. na zaproszenie Marszałka Województwa Opolskiego p. Andrzeja Buły, przedstawiciele Banku Żywności w Opolu - Prezes Jan Burniak oraz Koordynator Anna Bartnik, wzięli udział w III Gali "Opolszczyzna Aktywna Społecznie".
Podczas Gali podsumowano Konkursy i wręczono nagrody Podmiotom Ekonomii Społecznej oraz Laureatom: Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2018 i Opolska Niezapominajka 2018. Uświetnieniem wieczoru były występy artystyczne opolskiej utalentowanej młodzieży.

Laureatów oraz nominowanych jakże trafnie podsumowano: "Zawsze znajdują czas dla innych. Wiedzą, czego potrzebują ludzie, którzy są obok nich. Praktycznie nie mówią „nie mogę” czy „nie mam czasu”. Tacy są społecznicy i osoby, działające w organizacjach, wyróżnionych tytułem Opolskiej Niezapominajki."

Serdecznie gratulujemy!

 

 

Dzięki współpracy z Iveco Siltruck okleiliśmy nasz samochód dostawczy. Teraz będzie łatwiej rozpoznawalny. Wypatrujcie go na opolskich drogach. 

 

 

W dniach 30 - 31.08.2019 r. p. Edward Ambicki wiceprezes BŻ i Koordynator Banku Żywności  p. Grażyna Jabłońska   w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019 uczestniczyli w spotkaniu banków żywności w Pile, oraz w  jubileuszu z okazji 25 lecia Pilskiego Banku Żywności.

Podczas spotkania:

-  podsumowano Podprogram 2018,

-  omówiono zmiany w Wytycznych POPŻ Podprogram 2019,

-  przedstawiono Plan realizacji Podprogramu 2019, harmonogram działań, sprawozdawczość i monitoring,

-  zaprezentowano możliwości uzyskania pożyczki z PAFIPO,

-  omówiono aktualizację danych dotyczących RODO w Podprogramie 2019,

-  określono standardy dotyczące warsztatów - (jakość szkoleń oraz czegopotrzebują edukatorzy „Kulinarni mocni”, „Finansowo silni”).

-  omówiono kwestie dotyczące sieci handlowych i Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

Wiceprezes Banku Żywności w Opolu Edward Ambicki w dniu 3.09.2019 r.  odebrał  nowy samochód dostawczy chłodnia, który sfinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pozostanie nam jeszcze odpowiednio go oznakować i na pewno zostanie on przez Was rozpoznany.

logo NFOS

Szanowni Państwo,

  1. z przykrością informujemy, że rozpoczęcie POPŻ Podprogramu 2019 opóźni się o kilka miesięcy. Powodem jest unieważnienie przeprowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa [KOWR] przetargu na dostarczanie żywności. Kilku przedsiębiorców odwołało się od wyników postępowania, wskazując formalne błędy w procedurze. Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do tego wniosku, uznając, że błędy, które pojawiły się w postępowaniu przetargowym prowadzonym przez KOWR, mogły wpłynąć na jego wyniki. Z tego względu KOWR był zobowiązany do anulowania całego procesu. W załączeniu przesyłamy informację o unieważnieniu opublikowaną przez KOWR.
  2. W zaistniałej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie nowego przetargu. Zakładając, że zostanie on ogłoszony w drugiej połowie sierpnia 2019 r. dostawy produktów do naszego magazynu rozpoczną się dopiero w grudniu br. lub nawet w styczniu 2020 r. W związku z tym wszyscy musimy wykazać się cierpliwością, niestety bowiem nie mamy wpływu na przebieg procedur. Możemy mieć jedynie nadzieję, że więcej uchybień nie będzie.
  3. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaktualizowało Wytyczne na Podprogram 2019. Jest to pierwszy konieczny krok, by KOWR mógł ogłosić ponowne przetarg. Okres dostaw i dystrybucja zostały wydłużone się o 1 miesiąc. Wytyczne przewidują okres dostaw od grudnia 2019, ale biorąc pod uwagę aktualne wydarzenia i nasze dotychczasowe doświadczenie przy realizacji wcześniejszych programów, wiemy, że nastąpi to znacznie później. KOWR ma możliwość przyspieszyć procedurę wyłaniania zwycięzców i podpisywania z nimi umów, jednak w tym momencie ciężko powiedzieć jak długo to potrwa.  Jednocześnie informujemy, że nastąpi zmiana składu rocznego zestawu paczki –ilość koncentratu pomidorowego została zmniejszona z 8 do 7 sztuk. Fakt ten wynika ze wzrostu cen żywności w ostatnich miesiącach.
  4. Prosimy o poinformowanie Państwa podopiecznych o zaistniałej, całkowicie niezależnej od nas sytuacji i prawdopodobnych terminach rozpoczęcia realizacji Podprogramu 2019.
  5. Bardzo ubolewamy nad powstałą sytuacją. Jest ona dużym utrudnieniem zarówno dla Państwa, jak i dla nas, a przede wszystkim dla Państwa podopiecznych. Mamy nadzieję, że administracja rządowa dołoży wszelkich starań, aby czas oczekiwania na realizację Podprogramu był jak najkrótszy.

            W przypadku pytań i wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Pismo

24 maja 2019 r.

Odbyło się Walne Zebranie Zarządu Członków Federacji Polskich Banków Żywności podczas którego:

- zatwierdzono protokół z poprzedniego Walnego Zebrania,

- omówiono zmiany w Statucie i Regulaminie Wewnętrznym,

- dokonano analizy i oceny pracy Zarządu i Komisji Rewizyjnej w 2018 r,

- omówiono projekty dokumentów planistycznych na 2019 rok,

- zapoznano się z programem działania Federacji,

- uchwalono składki członkowskie na 2019 r.

 

Prezes p. Jan Burniak i  Wiceprezes p. Edward Ambicki  uczestniczyli  Warszawie w spotkaniu Zarządu FPBŻ z Członkami Federacji Polskich Banków Żywności  podczas którego omówiono:

- zagrożenia i szanse związane z ustawą dot. niemarnowania żywności,

- wnioski instytucjonalne  związane z konkursem NFOSiGW.

Dokonano:

-  prezentacji w zakresie rozwoju współpracy ze sklepami od 2017 – 2018 r.,

-  omówienia prognozy  współpracy ze sklepami po wprowadzeniu ustawy o niemarnowaniu żywności w 2019,

-  przedstawienia standaryzacji umów we współpracy z sieciami,
-  prezentacji  wzorów umów dotyczących współpracy z sieciami  (pomiędzy siecią FPBŻ i organizacjami partnerskimi).

Wielkanocna Zbiórka Żywności  05– 06 Kwietnia

"Podaruj Potrzebującym"

    W dniach 05-06.04.2019 odbędzie się Wielkanocna Zbiórka Żywności pod nazwą  "Podaruj Potrzebującym".

   W województwie opolskim ponad 225 wolontariuszy będzie zbierało żywność w 38 sklepach, w 8 miastach tj.:

Opole:  Emma Market  ul. Piotrkowska 2a

            BIEDRONKA  ul. Wrocławska 3

            BIEDRONKA  ul. Wrocławska 156

            TESCO  ul. Grota Roweckiego 15

             Lidl ul. Krapkowicka 12a

             BIEDRONKA ul. Wiejska k/CASTORAMY

             TESCO ul. Ozimska 72

              NETTO ul. Oleska 93

              TESCO pl. Teatralny 13

              Stokrotka ul. Katowicka 69

Grodków:  BIEDRONKA ul. Grunwaldzka 6

                   BIEDRONKA ul. Kościuszki 6

                   POLOMARKET ul. Sienkiewicza 21

Głubczyce:  BIEDRONKA ul. 1 Maja 1

                    BIEDRONKA ul. Raciborska 621/4

                     Intermarche ul. Raciborska 16   

                     LIDL ul. Sobieskiego

Strzelce Op.:  BIEDRONKA  ul. Gogolińska 31

                       BIEDRONKA  ul. Stawowa 2

                       POLO MARKET  Osiedle Piastów Śl. 15

                       Lidl  ul. Ujazdowska 2

Zawadzkie:    BIEDRONKA  ul. Opolska 61

Namysłów:  LIDL  ul. Bohaterów Warszawy 17

                    BIEDRONKA  ul. Stawowa 1

                    TESCO  ul. Mariańska 3

                    KAUFLAND  ul. Sikorskiego 12

Olesno:  SEDAL ul. Słowackiego 16

               DELIKATESY CENTRUM ul. Rynek 10

               SPOŁEM ul. Częstochowska

               SPOŁEM ul. M. Curie Skłodowskiej

               SPOŁEM ul. ks. Gustawa Łysika

               POLOmarket ul.M. Konopnickiej 13

Nysa:  BIEDRONKA ul. Racławicka 10A

            BIEDRONKA ul. Prusa 9

            KAUFLAND ul. Piłsudskiego 21

            NETTO ul. Rodziwiczowny 2

            NETTO ul. Zwycięstwa 32

            POLOmarket ul. J.Bema 2a

 

 

 

Klikając w poniższy link możesz wesprzeć nasz Bank przekazując 1 % podatku. Dodatkowo możesz pobrać darmowy program do rozliczenia podatku. 

https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000215473/

 

Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi Andrzeja Kamińskiego .
Jego bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. 
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 8 grudnia 2018 r. o godz.13:00 na Cmentarzu Komunalnym przy 
ul. Cmentarnej w Nowej Kaplicy  Domu Pogrzebowego.
 
                                                                                                                   Pracownicy 
                                                                                                          Banku Żywności w Opolu
 
imggcsiA2A85F12ADB4726242C344FF6C4E726AB810120Fmpid7maxwidth1920maxheight966
4 grudnia 2018 r. w Banku Żywności w Opolu miała miejsce kontrola w zakresie przestrzegania minimalnych standardów w obszarze administracji, transportu i magazynowania (ATM) w ramach Podprogramu 2018 . Kontrola przeprowadzona została przez przedstawiciela Federacji Polskich Banków Żywności w Warszawie - Specjalistę ds. obsługi administracyjnej POPŻ - p. Marcina Fedoruka. Podczas kontroli przeprowadzano szkolenie w zakresie systemu ewidencjonowania żywności i sprawozdawczości dla OPL POPŻ Podprogram 2018. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji OPL zainteresowanych pracą w MP II 500. W ramach działań towarzyszących Pan Marcin Fedoruk uczestniczył w warsztatach kulinarnych w Domu Dziennego Pobytu w Biadaczu. Podpisanie protokołu zakończyło działania kontrolne w Banku Żywności w Opolu.

Zapraszamy do zapoznania się z listą sklepów, gdzie będą nasi wolontariusze.

lista sklepów

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym piszą o działaniach naszego Banku.

prasówka

W dniu 26.11.2018 odbyło się spotkanie z KOWR dotyczące Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Przedstawiciele Banku Żywności w Opolu uczestniczyli w Światowym Dniu Żywności, który zorganizowany został na terenie Szkoły Podstawowej w Bzinicy.

Wydarzenia związane ze Światowym DniemŻywności są częścią większego projektu finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przebiegać on będzie w kilku etapach,  a wydarzenia październikowe rozpoczynają cykl projektu EkoMisja Nie marnuje, który powstał aby szerzyć wiedzę społeczeństwa na temat ekologicznych skutków marnowania żywności.

 

Podczas spotkania przeprowadzono warsztaty kulinarne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zebranych.

W dniu 18.10. br w Białej odbyły się obchody Światowego Dnia Żywności. Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.

Facebook